فهرست    اخبار   پیشگامان     پیام به خانواده    خطاب به خانواده    خطاب به همسران    خزینه دل    Home

 

 

 ( نارانان )

 

گروه هاي خانواده ( نارانان ) چيست ؟

گُروهِ خانواده ، يك انجمن غير اِنتفاعي از زنان و مرداني است كه ، سالهاي زيادي را صرف درمان بيماري اعتياد خانواده و دوستان خود كرده اند . ما خانواده هائي هستيم ، كه   وابستگي و سعي در تغئير دادن ديگران مشكل اصلي زندگي مان بوده است و اكنون در حال بهبودي مي باشيم و به طور مرتّب گرد هم مي آئيم تا به كمك هم بهبودي خود را حفظ نمائيم.  برنامه مان مركّب از اصولي است كه بسيار ساده بيان شده اند و ما مي توانيم آنها را در زندگي روزمره خود، بكار گيريم . نكته بسيار مهّم اين برنامه ، عملي بودن آن است .

در گروه خانواده نارانان هيچ شرط و شروطي وجود ندارد  . ما به هيچ سازماني وابسته نيستيم هيچ حقّ عضويّتي نمي گيريم و با هيچ سازمان سياسي ، مذهبي ، و يا انتظامي ارتباطي نداريم . هر كس مايل باشد بدون در نظر گرفتن سنّ ، مذهب ، نژاد و جنسيّت مي تواند به ما بپيوندد .

***

گروه هاي خانواده ( نارانان )

گروه هاي خانواده نارانان براي آنها كه نا اميدي و بيچارگي داشتن يك معتاد در خانواده را احساس كرده اند ، بوجود آمده است.

ما هم مانند شما اين مسير دردناك را پيموده ايم و راه حلّ مشكل خود را با آرامش و آسودگي فكر پيدا كرده ايم .

وقتي شما به گروه خانواده مي پيونديد ديگر تنها نيستيد و در ميان دوستاني واقع هستيد . اين دوستان به گونه اي شما را درك مي كنند كه كمتر كسي ممكن است توانائي آن را داشته باشد . ما به اعتماد شما احترام مي گذاريم و گمنامي تان را حفظ مي كنيم و مي دانيم كه شما هم متقابلاً همين كار را مي كنيد . اميدواريم بتوانيم به شما اطمينان دهيم كه هيچ مسئله اي آنقدر مشكل نيست و هيچ مصيبتي آن قدر بزرگ نيست كه نتوان بر آن غلبه كرد .

برنامه ما ، يك طريقه و روال زندگي معنوي است . امّا مذهبي نيست .

اين برنامه بر اساس قدم هاي دوازده گانه پيشنهادي معتادان گمنام پايه گذاري شده است .ما دريافته ايم كه به كارگيري اين قدم ها راه حلّ عملي هر مشكلي است . تأكيد مي كنيم كه اين برنامه و قدم هاي دوازده گانه آن را جدّي بگيريد . برنامه ما ، به همان صورتي كه برنامه معتادان گمنام به معتادان كمك مي كند ، به ما نيزكمك مي كند . در اين برنامه ما خواستار آرامش و شهامت هستيم تا بتوانيم چهره واقعي خود را به بينيم . مايليم به كمك پروردگاري كه خود درك مي كنيم ، در مورد شخص خود كاري انجام دهيم و به لطف الهي عزيز معتادمان را با عشق رها كرده و از كوشش خود براي تغئير دادن او دست برداريم . روشن بين باشيد و تا آنجا كه مي توانيد به جلسات برويد ، سئوالات خود را مطرح كرده و در گفت و گو ها شركت نمائيد . بزودي دوستان تازه اي پيدا مي كنيد و خو د را عضوي از گروه احساس خواهيد كرد .

وقتي متوجّه مي شويم كه اعتياد يك بيماري است و ما نه تنها در مقابل آن عاجزيم ، بلكه در مورد زندگي افراد ديگر هم هيچ گونه اختياري نداريم ، آمادگي پيدا مي كنيم كه در مورد زندگي خودمان كاري انجام دهيم . فقط و فقط در آن صورت است كه خواهيم توانست دست كمكي به ديگران بدهيم .

***

دعاي شروع

خداوندا ، ما به عنوان دوست به سوي تو مي آئيم . و گفته اي كه هر وقت دو ، سه نفر بنام تو گرد هم آيند ، تو هم در آن جا حضور خواهي داشت . به اعتقاد ما ، تو هم اكنون در اين جا با ما هستي . معتقديم كه اين راه ، راهي است كه مي خواهي برويم و مورد تأئيد توست . با تو پيمان مي بنديم كه هميشه صادق باشيم و براي پيدا كردن ضعف ها و اشتباهات مان به قلب خود رجوع كنيم تا بلكه لايق دريافت كمك هايت باشيم . اعتقاد داريم كه مائلي حقيقتاً در انجام امور زندگي با تو شريك شويم . كاملاً قبول مسئوليّت كنيم و مطمئن باشيم كه پاداش آن آزادي ، رشد و نيك بختي است . از اين بابت بي نهايت از تو سپاسگذاريم . از درگاهت مسئلت داريم كه در تمام اوقات ما را رهنمون باشي . تمنا داريم كه راه هاي تازه اي براي زندگي شاكرانه به ما نشان دهي و كمك كني كه روز به روز به تو نزديك تر شويم . ( آمين )

***

مطالبي در مورد اعتياد

ما متوجّه شديم كه اعتياد يك بيماري است و يك مسئله اخلاقي نيست . اين بيماري دو جنبه است : حساسيّت جسمي و وسوسه فكري، بيماري اعتياد مهار شدني است ، امّا هرگز درمان شدني نيست . ماهيّت اين بيماري در اين خصوص بسيار شبيه بيماري قند است . فقط با خودداري از مصرف هرگونه ماده مخدّر كه داروي مخدّر و مشروبات الكلي را هم شامل ميشود . ميتوان اين بيماري را مهار كرد . هيچكس نمي تواند يك معتاد را وادار به ترك كند. همان طور كه ما نمي توانيم سرفه يك مسلول را متوقف كنيم ، جلوي معتادي را هم كه ميخواهد موّاد مصرف كند ، نمي توانيم بگيريم . در اين مورد حتّي پزشكان ، روحانيون و نزديكان هم نمي توانند اين كار را براي معتاد انجام دهند . ما دريافته ايم كه مصرف موّاد مخدّر براي معتادان اجباري است . امّا مفهوم اين عمل اين نيست كه آن ها به خانواده خود علاقه اي ندارند ، مشكل ما در اين جا يك مسئله عاطفي نيست بلكه يك بيماري است . معتادان در مورد موّاد مخدّر حقّ انتخاب خود را از دست ميدهند . آنهاحتّي وقتي كه ميدانند پس از اوّلين پك  دود ، قرص ، يا جرعهء مشروب چه بلاهائي بر سرشان ميآيد ، باز هم از خود اختياري ندارند . اين همان ( ديوانگي ) است كه ما در خصوص بيماريء اعتياد به آن اشاره مي كنيم . وقتي عميقاً بفهميم و بپذيريم كه اعتياد يك بيماري است و اين بيماري جسم و فكر معتاد را در بر مي گيرد و ما در مقابل آن عاجزيم ، آن وقت آمادگي پيدا مي كنيم كه راه بهتري براي زندگي بياموزيم .

***

سه دشمن كشنده

براي تضمين مؤفقيّت جلسات ما ، در مشكل مشتركمان ، لازم است با سه دشمن بالقوه اي كه ميتوانند گروه را از هم بپاشند آشنا شويم و از آن ها دوري كنيم .

1- اوّل بايد از بحث در مورد مذاهب مختلف پرهيز كنيم . هيچ مذهب بخصوصي از شرّ بيماري اعتياد در امان نيست . برنامه ما بايد طوري طرح ريزي شود كه بدون در نظر گرفتن اعتقادات مذهبي مان ، به همه كمك كند ، بنابراين بهتر است نگذاريم كه بحث هاي فرقه اي ، مارا از هدف اصلي مان دور سازد .

2 - دوّمين دشمن كشنده غيبت است . ما اين جا آمده ايم تا از طريق گروه درماني ، به خود و ديگران كمك كنيم ، غيبت از ديگران و يا معتادي كه در خانواده داريم ، ما را از اين هدف دور مي سازد . ما مي دانيم كه هيچ كس عمداً نمي خواهد ، گروه و يا اصول آن را از هم بپاشد . بطور مسلم هر كس كه خود را در غيبت غرق مي كند شخص بسيار بيماري است و به كمك ما شديداً نياز دارد .

3 - سوّمين عامل خانمان برانداز : ديكتاتوري است . رهبران ما خدمتگزاران مورد اعتماد ما هستند و بر ما حكومت نمي كنند.ما براي هيچ كس تكليف معيّن نمي كنيم و فقط از طريق در ميان گذاشتن تجربهِ خود در حلّ مشكلات مشابه ، به يكديگرپيشنهاد ميدهيم . نارانان ، اساساً يك برنامه كاملاً پيشنهادي است . ما هيچگونه ربطي به هيچ فرقه اي نداريم ، از كسي تعهدي نمي گيريم و هزينه اي مطالبه نمي كنيم . پيشرفت شما بنا به ميل و زماني كه خودتان براي آن در نظر گرفته ايد دنبال خواهد شد و هيچ مسئله دست و پا گيري در برنامه ما وجود ندارد ، فقط از شما دعوت مي كنيم كه در اين هدف مشترك با ما همراه شويد .

( تماشاچي بودن ، يعني عشق نورزيدن )

دكرت كارل يونگ

كمك كردن

 نقش شما بعنوان يك كمك كننده ، اين نيست كه براي كسي كه ميخواهد كمكش كنيد كاري انجام دهيد و يا چيزي به او بدهيد . بلكه مطلب اين است كه شما خودتان چيزي باشيد ، كار شما اين نيست كه به او چيزي ياد بدهيد و رفتار او را عوض كنيد ، بلكه اين است كه خودتان چيزي ياد بگيريد و واكنش هاي خودتان را تغئير دهيد . وقتي كه شما نكات منفي خود را به نكات مثبت تبديل كنيد وقتي كه ترس جاي خود را به ايمان بدهد ، وقتي كه بديده تحقير نگريستن ِ او تبديل به احترام به استعدادهاي نهفته اش شود . وقتي كه بتوانيم به جاي اين كه قيد او را بزنيم با عشق رهايش كنيم . وقتي كه ديگر سعي نكنيم او را به قالب و شكلي كه خود ميخواهيم در آوريم و يا اين انتظار را از او داشته باشيم كه از استاندارد شما بالاتر يا پائين تر نرود ، وقتي كه بتوانيد به او فرصت پيدا كردن خود را بدهيد ، وقتي كه به او اجازه دهيد تا به بهتريني كه در اعماق وجودش نهفته است ، بدون در نظر گرفتن اين كه اين بهترين چيست ، دست يابي پيدا كند . وقتي كه سلطه گري به تشويق ، وحشت و هراس به آرامش ، و اميد واهي خودخواهانه ، به اميد واقعي خدا خواهانه تبديل شود . وقتي كه جاي عصيان ، نوميدي ، با انرژي تحوّل دروني عوض شود . وقتي كه فشار آوردن ، به راهنمائي كردن تبديل گردد ، و وقتي كه به جاي توجيه اعمالمان بتوانيم خودمان را درك كنيم ، وقتي است كه مي توانيم در دنياي اطراف خود و تمام كساني كه در زندگي ما هستند ، نيز تأثير بگذاريم . ما اوّل بايد خودمان را تغئير دهيم .

***

( حقّ به جانبي ، جلوي چاره جوئي را مي گيرد .)

هر چه ما بيشتر دلمان به حال خودمان بسوزد و بيشتر در حقّ به جانبي غوطه ور گرديم ، بهمان نسبت بيشتر حلّ مشكل خود را منوط به تغئيري كه دنيا و يا ديگران بايد بكنند مي دانيم ، نه تغئيري كه خودمان بايد بكنيم . بدين ترتيب است كه كار ما به بن بست كشيده ميشود .

***

چطورخودمان را فرسوده مي كنيم .

وقتي ما انرژي خود را صرف افسوس خوردن و يا برنامه ريزي براي فرار از آينده اي كه هنوز نيامده است مي كنيم ، وقتي كه با دلواپسي به تصويري كه از آينده ساخته ايم مي نگريم و از ترس به حقيقت پيوستن ، يا نپيوستن آن برخود مي لرزيم ، تمامي توان و انرژي خود را به هدر مي دهيم و ديگر نمي توانيم امروز را دريابيم در حالي كه تنها راهِ زندگي كردن ، در يافتن امروز است . وقت تان را با فكر كردن در مورد اعمال آيندهِ ديگران تلف نكنيد از ديگران انتظار نداشته باشيد كه با مرور زمان ، بهتر يا بدتر شوند . زيرا كه در انتظارات انديشه نهائي خلق كردن نهفته است و اين كار ما نيست ، كار خداست . وقتي انسان سعي ميكند كه زندگي ِ ديگري خلق كند ، فقط هيولا مي آفريند ، تنها عشق آفريننده است . پس دوست بدار و بگذار زندگي كنند .

***

به خاطر داشته باشيد كه همه مردم هميشه در حال تغئيرند .

وقتي ما در مورد مردم قضاوت مي كنيم ، قضاوت ما بر پايه چيزهائي كه فكر مي كنيم از آن ها ميدانيم ، استوار شده است ، در حاليكه آن ها در فراز ونشيب هاي زندگي مرتباً در حال تغئيرند و مطالب بسياري در زندگي آن ها وجود دارد كه ما از آن بي اطلاعيم . بنا بر اين به ديگران حتّي در مواقعي كه مانند هم آهنگي ما در حال كشمكش با زندگي هستند  معتقد باشيد و بكوشش آن ها براي پيشرفت بها بدهيد ، حتّي اگر به ظهور نرسيده باشد . مهّم تر از همه ، به آن ها بخاطر تمام پيروزي هاي ناشناخته اي كه در گذشته داشته اند ، احترام بگذاريم . همه ما از يك قماشيم ، با برش هاي متفاوت ، به خاطر داشته باشيد كه شما هم هميشه در حال تغئيريد و ميتوانيد اگر مائل باشيد به اين تغئيرات بطور آگاهانه اي جهت دهيد . شما خودتان را ميتوانيد تغئير دهيد ، امّا ديگران را فقط مي توانيد دوست داشته باشيد .

***

دوستي بروال نارانان

دوستي بروال ما ، تصلّي ِ غير قابل تشريحي است كه بخاطر احساس امنيّت كردن با يك نفر ديگر ، در خود احساس مي كنيم . در اين جا نه افكار را سبك و سنگين مي كنيم و نه الفاظ را ، ما فقط آن ها را بيرون ميريزيم . تمام آن ها را ، بهمان صورتي كه هستند، بد و خوب، ميدانيم كه دست وفاداري آن ها را مي گيرد و هدايت مي كند . آن چه را كه قابل نگهداري است ، نگه ميدارد . و آن چه را كه نيست ، با مهرباني بدست باد ميسپارد . در صورتيكه من مائل باشم از سر راه كنار بروم و بگذارم خواست خدا عملي گردد ، خود را زير بار دغدغه خاطر و احساسات ومسئوليّت اشتباهي خلاص كرده ام .

فقط براي امروز

سعي مي كنم ، فقط براي امروز زندگي كنم و مشكلات تماميه طول عمر را بيك باره بر دوش نكشم . من ميتوانم يك مشكل را براي دوازده ساعت تحمّل كنم . امّا اگر بخواهم فكر كنم كه بايد مادام العمر بايد با آن بسازم ، برايم وحشتناك و غير قابل تحمّل خواهد بود . فقط براي امروز خوش حال خواهم بود . بقول آبراهام لينكلن ( بيشتر مردم بهمان اندازه كه خودشان ميخواهند ، خوش حال هستند . ) فقط براي امروز روح و روان خود را از سه طريق به تمرين واميدوارم :

 1 - يك كار نيك براي كسي انجام ميدهم امّا نمي گذارم او يا هيچ كس ديگري بفهمد ، كه من آنرا انجام داده ام و اگر كسي فهميد ، آنرا به حساب نمي آورم .

2 - حداقل دو كار انجام ميدهم كه بر خلاف ميلم باشد ، فقط براي تمرين .

3 - به هيچ كس نشان نمي دهم كه احساساتم جريحه دار شده است . حتّي اگر شده باشد هم، امروز آنرا بروز نخواهم داد . فقط براي امروز ، موضع مؤافقي خواهم داشت . تا آن جا كه امكان دارد آراسته خواهم بود . لباس مناسب مي پوشم با متانت صحبت مي كنم . با احترام رفتار مي كنم ، هيچ گونه خورده اي از هيچ كس نمي گيرم . بدنبال عيب و ايراد در چيزي نمي گردم و سعي نمي كنم هيچ كس جز خودم را اصلاح يا منظم كنم . فقط براي امروز براي خود برنامه اي خواهم داشت ، شايد اين برنامه را مو بمو اجرإ نكنم ، امّا به هر حال آنرا خواهم داشت . امروز خود را از شرّ دو ، آفت : عجلّه و دو دلي حفظ خواهم كرد .فقط براي امروز به مدّت نيم ساعت در آرامش با خود خلوت خواهم كرد . در عرض اين نيم ساعت سعي خواهم كرد كه در بعضي از لحظات با ديد بهتري به زندگي نگاه كنم . فقط براي امروز ، ترس به خودم راه نخواهم داد . از لذّت بردن از زيبائي ها واهمه نداشته و ايمان خواهم داشت كه به همان صورت كه من بدنيا چيزي ميدهم ، دنيا نيز متقابلاً پاسخ آنرا خواهد داد .

 

 

 

 

 

آدرس جلسات گروه هاي خانواده ( نارانان )

ساعاتي كه در ليست ذكر گرديده نسبت به فصل و رأي وجدان گروه تغئير مي يابد ، امّا شما ميتوانيد با مراجعه به محلّ هاي ذكر شده با ساعات و آدرس دقيق جلسات آشنا شويد .

در اين ليست ، شهرستان ها بر اساس حروف الفبإ و تهران بر اساس روزهاي هفته مي باشد .

اين ليست از روي دفترچه اي كه در تاريخ 83/10/27 تنظيم گرديده ، احتمال تغئير ساعت و محلّ برگزاري جلسات وجود دارد .

شنبه ها ( تهران )

15:00 مشاركت   : خ شريعتي ، نرسيده به سيّد خندان ، پارك انديشه

16:00 مشاركت : خ پيروزي ، چهارصد دستگاه ، كلينك ترك سيگار

9:00 مشاركت : نظام آباد شمالي ، پائين تر از چهارراه گلبرگ ، پارك فدك ، خانه فرهنگ

14:30 مشاركت : فرديس كرج ، فلكه سوّم فرهنگسراي گلستان ، سالن آمفي تئاتر

15:00 قدم ها : ميدان انقلاب ، كارگر جنوبي ، خ مهدي زاده ، پلاك 21

 

***

يك شنبه ها ( تهران )

15:00 مشاركت : انتهاي افسريه ، والفجر ، پارك والفجر،نمازخانه

15:00 قدم ها : ميدان بهمن ، فرهنگسراي بهمن ، تالار فرهنگ

15:00 مشاركت : انتهاي افسريه ، والفجر ، پارك والفجر ، نمازخانه

 

14:00 قدم ها : كرج ، چهارراه كارخانه قند ، مجتمع كوثر ، ساختمان شعر و ادب

9:00 مشاركت : دولت آباد ، فلكه اوّل ، خ دهخدا ، كوچه پنجم ، خانه فرهنگ دولت آباد

15:00 مشاركت : خ مصطفي خميني ، پائين تر از سرچشمه ، بهزيستي شهيد ملّت دوست

15:00 قدم ها خ شريعتي ، نرسيده به سيّد خندان ، پارك انديشه

15:00 سنّت ها : ميدان شهدا ، خيابان 17 شهريور ، خ شهيد خشكبارچي ، پارك خيّام ،

فرهنگسراي سالمند ( اتاقك روي درياچه ) گروه راه روشن

***

دوشنبه ها ( تهران )

9:30 مشاركت : بالاتر از پارك ساعي ، كوچه ساعي ، فرهنگسراي بانو

14:00 قدم ها : صادقيّه ، بلوار اشرفي اصفهاني ، كوچه سادات ، اجتماعات جوان

9:00 مشاركت : رسالت ، خ گلستان ، فرهنگسراي خانواده ، طبقه چهارم

15:00 قدم ها : يافت آباد ، شهرك وليعصر ، خ حيدري جنوبي ، خ ساسان پژاند،فرهنگسراي نوجوان

17:00 پسران ، مشاركت : كرج ، سه راه عظيميّه ، بعد از بيمارستان كودك ، خ وليعصر ، فرهنگسراي حافظيّه ، سالن آمفي تئاتر

***

سه شنبه ها ( تهران )

16:00 : مشاركت : مشيريّه ، خ آب ، پارك بنفشه ، خانه محلّه

9:30 : دولت آباد ، فلكه اوّل ، خ دهخدا ، كوچه پنجم ، خانه فرهنگ دولت آباد

13:30 : قدم ها بلوار فردوس ، ورزشگاه خادم ، طبقه دوّم ، سالن آمفي تئاتر

16:00 : مشاركت : بزرگراه نواب ، تقاطع كميل ، فرهنگسراي انقلاب ( تهرانشناسي )

15:00 مشاركت : ميدان بهمن ، فرهنگسراي بهمن ، سالن مبارك

15:00 قدم ها : شريعتي ، نرسيده به سيّد خندان ، پارك انديشه

16:00 قدم ها ( پسران ) : خ مصطفي خميني ، پائين تر از سرچشمه ، بهزيستي شهيد ملّت دوست

15:00 مشاركت : انتهاي افسريه ، والفجر ، پارك والفجر ، نمازخانه

16:00 قدم ها ( پسران ) : شريعتي ، پائين تر از پل سيّد خندان ، كلينيك ترك سيگار

15:00 مشاركت : بلوار فردوس ، ورزشگاه خادم ، طبقه دوّم ، سالن آمفي تئاتر

***

چهارشنبه ها ( تهران )

15:00 مشاركت : صادقيّه ، بلوار اشرفي اصفهاني ، كوچه سادات ، كانون اجتماعي جوان

 16:00 مشاركت : كرج ، چهارراه قند ، مجتمع كوثر ، ساختمان شعر و ادب

15:30 : مشاركت : ميدان انقلاب ، كارگر جنوبي ، خ مهدي زاده ، پلاك 21

16:00 قدم ها : پيروزي ، چهارصد دستگاه ، كلينيك ترك سيگار

17:00 : الاتين پسران ( مشاركت ) : ميدان انقلاب ، خ كارگر جنوبي ، خ مهدي زاده ، پلاك 21

 

16:00 مشاركت : بين ميدان امام حسين و شهدإ ، خ 17 شهريور ، خ شهيد خشكبارچي ،پارك خيّام ،

اتاق خيّام اتاق كنار حوض ، گروه راه روشن

***

پنج شنبه ها ( تهران )

10:00 مشاركت : خ مصطفي خميني ، پائين تر از سرچشمه ، بهزيستي شهيد ملّت دوست

9:30 قدم ها : بالاتر از پارك ساعي ، كوچه ساعي ، فرهنگسراي بانو

15:00 الاتين ( دختران ) : شهر ري ، ميدان نماز ، فرهنگسراي والا ، ساختمان ابوالفتوح رازي

16:00 الاتين ( پسران ) مشاركت : رسالت ، خ گلستان ، فرهنگسراي خانواده ، طبقه چهارم

13:00 يافت آباد ، شهرك وليعصر ، خ حيدري جنوبي خ ساسان پژاند ، فرهنگسراي نوجوان

***

جمعه ها ( تهران )

11:00 ميدان انقلاب ، كارگر جنوبي ، خ مهديزاده ، پلاك 21 طبقه سوّم

9:00 مشاركت : خ پيروزي ، چهارصد دستگاه ، كلينيك ترك سيگار

 

 

*************************

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

اصفهان

زيرزمين انجمن خيريّه امام زمان - شنبه 15:30 چهارشنبه 15:00

خ احمد آباد ، پل بلند ، جنب درمانگاه اعلمي هرندي ، مركز مشاوره بهزيستي - روزهاي فرد 16:00

خ سجّاد ، فرهنگسراي همّت - چهار شنبه 15:00

خ امام خميني ، انجمن خيريّه مهديه - پنجشنبه 15:30

اهواز

امير كبير جنوبي ، مركز بازتواني سرپائي معتادان - چهار شنبه و يكشنبه 16:00

اروميه

خ جانبازان ( بزرگراه سابق ) واحد خود معرف بهزيستي - يكشنبه و چهارشنبه صبح ها 9:00

خانه جوان پشت خيابان ساحلي

اراك

دروازه تهران ، خ دانشگاه ، ساختمان بهزيستي ، طبقه دوّم ، نمازخانه - روزهاي فرد 15:00

اردكان يزد

خ امام خميني ، نبش بانك مسكن ، داخل كوچه گلشن ، پلاك 40 - يكشنبه 15:00

بوشهر

خ امام خميني ، نبش بانك قرض الحسنه بسيجيان ، معاونت پيشگيري بهزيستي - روزهاي زوج 16:00

بندرعبّاس

پشن بيمارستان شريعتي ، اداره بهزيستي - روزهاي فرد 15:00

بروجرد

خ جعفري ، پارك وحدت ( رختشوي خانه سابق ) مركز حرفه و فنّ - روزهاي زوج 15:00

تبريز

خ عباسي ، ايستگاه حاج هاشم ، جنب پارك چشم انداز ، مركز باز تواني معتادان - سه شنبه 9:30

جهرم

اداره بهزيستي ، درمانگاه شماره 4 - سه شنبه 17:00

خميني شهر

كتابخانه الغدير -

رشت

ميدان فرهنگ ، خ پرستار ، بهزيستي كلّ استان گيلان - چهارشنبه 17:30 مشاركت - شنبه 17:00 قدم

كرج

چهارراه كارخانه قند ، مجتمع فرهنگي كوثر ساختمان شعر و ادب - يكشنبه و چهار شنبه 15:00

كرمانشاه

خ 22 بهمن ، خ برق ، كوي ميثم ، كانون فرهنگي بانوان ، طبقه 3 - دوشنبه و چهارشنبه 15:30

بهزيستي فيّاض بخش - يكشنبه و سه شنبه 15:30

كرمان

خ شريعتي ، چهارراه طهماسب آباد ، كانون هنر ، نمازخانه - شنبه و دوشنبه 15:00 قدم و مشاركت - چهارشنبه 15:00 سنّت و مشاركت

خ شريعتي ، چهارراه كاظمي ، سه راه ابن سينا ، ساختمان پزشكان ، طبقه پنجم ، ترك اعتياد ميلاد -

يكشنبه 15:30 قدم و مشاركت - سه شنبه 15:30 سنّت و مشاركت

گلپايگان

پارك شهرداري ، اداره بهزيستي - دوشنبه 16:30

گرگان

جاده نهار خوران ، درمانگاه شماده 4 ، ايستگاه دوّم قلعه حسن مركز مشاوره بيماريهاي رفتاري - روزهاي زوج 15:00

سنندج

چهارراه صفري ، بهزيستي شهرستان - روزهاي فرد 15:00

سبزوار

بهزيستي سبزوار - يكشنبه و پنج شنبه 15:00

شاهين شهر

فرهنگسراي شهرداري ، خ طالقاني ، كتابخانه ارشاد اسلامي - دوشنبه و چهارشنبه 17:00 - 15:00

شاهرود

شير خورشيد ، به ورزي - دوشنبه و پنج شنبه 9:30

شيراز

بهزيستي ، كوي زهرا - شنبه و سه شنبه و پنج شنبه 17:00

بوستان هاشمي - شنبه 18:00

قم

شهرك امام خميني ( بنياد ) درمانگاه امام خميني - دوشنبه 15:00

قزوين

خ فلسطين ، ساختمان مركز خود معرّف - 17:00

قائم شهر

هلال احمر قائم شهر - يكشنبه و سه شنبه 15:00

مشهد

ميدان دهم دي ، خ رازي شمالي ، روبروي بيمارستان حضرت زينب س ، سالن ورزشي مهران - شنبه 16:00

خ دانشگاه ، دانشگاه 16 ، جنب ساختمان بِرَك ، ساختمان 99 طبقه پنجم - دوشنبه 8:30

محلّات

محلّات ، خ امام خميني ، پائين تر از هتل اقصي ، پشت اداره آگاهي ، سمت راست ، مجتمع بهزيستي توانبخشي -

يكشنبه و سه شنبه 14:30

نجف آباد

پانزده خرداد جنوبي ، درمانگاه اعلمي هرندي - شنبه 15:00

همدان

بهزيستي پمپ بنزين ششصد دستگاه - يكشنبه و سه شنبه و چهارشنبه 15:00

يزد

ميدان امام حسين ، كوچه جمهوري ، جمعيّت پيام روشني - شنبه 16:00

سيّد گلسرخ ، كوچه شهيد پور خرانق ، كتابخانه مسجد فاطميّه - سه شنبه 16:30

خ ايرانشهر ، آي تفت خانه سازمان هاي غير دولتي - چهارشنبه 16:30

با آرزوي مؤفقيّت روز افزون براي تمامي ِ مردان و زناني كه بواسطه داشتن يك بيمار ، به اين درك رسيده اند كه ، بيماري ِ اعتياد يك بيماري ِ مسري و كشنده است و تنها آنان كه موّاد مخدّر مصرف مي كنند ، در معرض مرگ تدريجي نيستند . بلكه ما خانواده ها هم بتدريج در تنهائي و ظاهري ساكت از درون مي پوسيم . ما در تنهائي محكوم به فنا هستيم .

فهرست    اخبار   پیشگامان     پیام به خانواده    خطاب به خانواده    خطاب به همسران    خزینه دل   معتاد   

دوازده قدم روحانی     دوازده سنت     دوازده مفهوم خدماتی